Jak wybrać wózek dla dziecka? Zwróć uwagę na te 5 rzeczy!

jak wybrać wózek dla dziecka

Wózek dziecięcy to jeden z najważniejszych sprzętów wchodzących w skład wyprawki. Po pierwsze jest kosztowny, po drugie – intensywnie eksploatowany. Dlatego musi być niezawodny. Wybór wózka można porównać niemal do wyboru samochodu. Ale jak wybrać wózek dla dziecka, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia, a oferta jest nieskończenie szeroka?

Z pomocą przychodzi nasz skondensowany poradnik, z którego dowiecie się, jak wybrać wózek dziecięcy, by jak najlepiej spełniał wasze oczekiwania. Wskazówki zawarliśmy w 5 krokach – elementach, na które warto zwrócić uwagę, kupując wózek.

Jak wybrać wózek dziecięcy i dlaczego to takie trudne?

Jeśli wydaje wam się, że tylko wy macie problem z wyborem wózka dla waszej pociechy, to jesteście w błędzie. Temat wcale nie jest taki prosty i choć wybór jest ogromny, to przez to zakres poszukiwań staje się zbyt szeroki. Oczywiście, niektórzy podchodzą do sprawy spontanicznie, ale powiedzmy sobie szczerze: ślepy strzał nie zawsze będzie w dziesiątkę.

Przede wszystkim wózki dziecięce należą do najdroższych elementów wyprawki. Już to sprawia, że chcemy poważnie się zastanowić, zanim wydamy pieniądze na coś, co nie będzie nam idealnie służyć.

Po drugie z wózków naprawdę się korzysta – i to dużo, w dodatku w różnych warunkach. W naszych snach zawsze spacerujemy, kiedy jest sucho, słonecznie, ale nie upalnie, a teren jest perfekcyjnie równy. W prawdziwym świecie natomiast istnieją i niepogoda, i krawężniki.

Już po krótkiej analizie zrozumiemy, że wózek dla dziecka po prostu musi być naszym najlepszym przyjacielem, żeby nie stać się naszym największym wrogiem. Wybór obciążony takimi konsekwencjami i odpowiedzialnością nie jest łatwy, ale spokojnie! Za chwilę wszystko sobie uporządkujemy.

Jak wybrać wózek dla dziecka w 5 krokach

Poniżej przedstawiamy 5 kroków, przez które trzeba przejść, nie tylko by wybrać wózek dla dziecka, ale też by w ogóle zrozumieć swoje oczekiwania. Dzięki nim będziesz wiedzieć, czego szukać, na co zwracać uwagę i kiedy nie warto chodzić na kompromisy.

Krok 1: funkcja i przeznaczenie

Zacznijmy od podstawowej rzeczy, czyli jakiego wózka potrzebujecie. Jeśli ma to być pierwszy wózek, to powinien być to raczej wózek głęboki (typu gondola), czyli taki, w którym dziecko wygodnie i bezpiecznie leży. Natomiast najpopularniejszy wózek siedzący, dla większych dzieci, to spacerówka.

wózek dla dzieci 3w1

Czy zatem musimy kupować dziecku dwa wózki? Niekoniecznie, ponieważ na rynku są tzw. wózki 3w1, które mają wymienne części i regulacje, dostosowując się do wieku dziecka. Jeśli natomiast w planach macie dwójkę małych dzieci, to albo konieczne będą dwa pojazdy, albo wózek dwuosobowy: dla noworodka i większego dziecka.

W sklepach znajdziesz też wózki do biegania dla aktywnych rodziców, ale pamiętajcie, że najważniejsze jest, żeby sprzęt był wygodny i praktyczny. W pierwszej kolejności zatem zastanówcie się, kogo i jak długo będziecie w nim wozić 🙂 Przewodnik po rodzajach wózków jest w tym wpisie.

Krok 2: koła i prowadzenie

Koła i zawieszenie to jedne z najważniejszych elementów wózków. Bardzo często to od nich zależy, czy wózek się dobrze prowadzi. By dobrze wybrać, musicie się zastanowić, po jakim terenie najczęściej będziecie się poruszać. Pamiętajcie, że wbrew pozorom teren miejski wcale nie jest równy i bardzo komfortowy!

wózek dla dziecka jaki wybrać

Koła mogą być pompowane, piankowe lub żelowe. Pompowane odznaczają się najlepszą amortyzacją i są wygodne, ale mogą ulec mechanicznym uszkodzeniu (czyli można złapać gumę). Piankowe słabiej amortyzują, za to są lekkie i odporne na przebicie. Żelowe natomiast są pewnym kompromisem, ale trzeba się liczyć z tym, że będą droższe. Jedno jest pewne: nie ma sensu kupować wózka z bardzo małymi kółkami.

Z kolei typy zawieszenia dzielimy na wahacze, paski i sprężyny. Wahacze są zamontowane przy kołach, niektórzy uważają, że są dość twarde, poza tym nie pozwalają na bujanie wózka na boki. Skórzane paski pod tym względem przeważają, ale mogą się rozciągać i trzeba uważać, by nie stracić stabilności, gdy jedno z kół trafi na przeszkodę. Zawieszenie na sprężynach ma podobne cechy jak w przypadku wahaczy. Na koniec ważna uwaga: niektóre wózki spacerowe w ogóle nie mają zawieszenia!

Krok 3: rozmiar, regulacja i składanie

Kolejny bardzo ważny aspekt. Sprawdźcie, co daje się wyregulować w wózku. Poza regulacjami siedziska/łóżeczka dla dziecka ważna jest rączka, którą można ustawić do wzrostu osoby prowadzącej wózek.

jak wybrać wózek dziecięcy

Mieszkacie na piętrze w bloku bez windy? Jeździcie autem? Macie ciasne mieszkanie? Przeanalizujcie rozmiar wybranego wózka, a także możliwości jego składania. Ważne, żeby mechanizm nie był zbyt skomplikowany i nie wymagał dużo siły (niektóre wózki można składać jedną ręką). Spróbujcie też ocenić, czy robi wrażenie solidnego, jeśli warunki użytkowania każą wam z niego często korzystać.

Pod względem rozmiarów, wagi i możliwości składania wygrywa wózek „parasolka”, czyli bardzo lekka spacerówka. Jest to jednak raczej wózek turystyczny niż do codziennego, intensywnego użytkowania.

Krok 4: materiał i solidność

Przyjrzyjcie się materiałom, z jakich wykonany jest wózek. Złapcie rączkę, obejrzyjcie koła, stelaż, łączenia, wykończenie szwów. Pobujajcie nim trochę, by ocenić zakres ruchów, stabilność i usłyszeć ewentualne niepokojące dźwięki. To wszystko świadczy o jakości sprzętu.

Ważne, by wybadać też wózek od środka. Dziecko musi się w nim czuć komfortowo i być bezpieczne. Sprawdźcie materacyk, siedzisko, pasy bezpieczeństwa i rodzaj materiałów, z którymi dziecko będzie miało bezpośredni kontakt (powinno być dostatecznie miękko, a tkanina – oddychająca).

Oczywiście, każdy nowy sprzęt robi wrażenie idealnego, a z czasem się zużywa. Od jakości zależy jednak, jak to zużywanie się będzie przebiegać. To moment, kiedy warto poczytać opinie i zasięgnąć języka u znajomych rodziców.

Krok 5: detale i akcesoria

Akcesoria i elementy dodatkowe wózka to wcale nie taka błaha sprawa. Kosz na zakupy, torba, folia przeciwdeszczowa, okienka wentylacyjne, pokrowiec na nóżki w spacerówce – to wszystko bardzo przydatne rzeczy, które wózek mieć powinien.

jak wybrać wózek dla noworodka

Jeśli sprzedawca w sklepie „bajeruje” nas różnymi świetnymi dodatkami (zwłaszcza tymi do dokupienia), warto na spokojnie przemyśleć, czy faktycznie są takie niezbędne. Z drugiej strony jednak przydatna jest wiedza, co w ogóle można dokupić do danego wózka (np. fotelik samochodowy, podest dla drugiego dziecka, czasami są nawet narty!).

Zdroworozsądkowi mogą stwierdzić, że kolor powinien być najmniej istotny – ale zważywszy, że z wózka korzystamy na zewnątrz, więc siłą rzeczy się on brudzi, to wcale nie jest marginalna kwestia!

Jak wybrać wózek dla dziecka: podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zebraniu tych wszystkich informacji macie już większe pojęcie na temat tego, jak wybrać wózek dla dziecka. Podsumowując, pamiętajcie:

  • wózek musi być dostosowany do wieku waszego dziecka lub waszych dzieci;
  • mechanizmy regulacji i składania muszą być solidne i działać bez zarzutu;
  • nawet w mieście nie da się uniknąć nierzadko kłopotliwych nierówności terenu;
  • kółka i zawieszenie są kluczowe dla prowadzenia wózka i komfortu dziecka;
  • nie zapominajcie o przydatnych akcesoriach i jakości wykonania wnętrza wózka.

Oglądajcie wózki na żywo, a jeśli macie taką możliwość, próbujcie je prowadzić, np. podczas spacerów ze znajomymi z dziećmi. Nie krępujcie się pytać i dokładnie oglądać!

5/5 - (3 votes)