Rodzaje wózków dziecięcych: charakterystyka i przeznaczenie

rodzaje wózków dziecięcych

Jeśli podjęliście pierwsze kroki w kierunku wyboru wózka dla dziecka, na pewno już wiecie, że oferta przyprawia o zawrót głowy. Dla początkującego rodzica schody zaczynają się już na samym początku, gdy widzi rodzaje wózków dziecięcych. Nie ma pojęcia, czym się różnią, czy nadają się dla dziecka w każdym wieku i który z nich najlepiej odpowie na indywidualne potrzeby.

Dlatego właśnie w dzisiejszym wpisie dokonamy ostatecznego podsumowania typów wózków dziecięcych. Dowiecie się, jakie mają cechy oraz w jakich sytuacjach i w jakim wieku najlepiej się sprawdzają. Omówimy sobie 5 głównych kategorii, w ramach których wyjaśnimy pewne niuanse i opiszemy niektóre podtypy.

Gotowi? Weźcie coś do notowania i zaczynamy!

Rodzaje wózków dziecięcych i ich cechy

Przejdźmy od razu do wspomnianych 5 kategorii wózków dziecięcych. Najpierw rozróżnimy dwa podstawowe, duże typy, czyli gondole i spacerówki. Potem weźmiemy na warsztat wózki wielofunkcyjne, następnie wózki, które mają służyć więcej niż jednemu dziecku, a na koniec rozprawimy się z wózkami do biegania. Po omówieniu wszystkich rodzajów spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać idealny wózek dla dziecka.

Gondola, czyli wózek głęboki

Gondola, zwana także wózkiem głębokim, to typ, który mamy przed oczami na dźwięk słowa „wózek”. Cztery koła, kołyska w formie łódki, budka i rączka do prowadzenia. To pojazd przeznaczony zasadniczo dla dziecka od samego początku do 6 miesiąca życia. Jak łatwo się domyślić, jest on bardziej odpowiedni do leżenia niż do siedzenia. To właśnie moment, w którym dziecko zaczyna siadać, jest tym, kiedy powinniśmy zacząć rozważać zmianę modelu wózka.

wózek gondola głęboki

Wracając do gondol, to zasadniczo mechanizm polega na wczepianiu górnej części w stelaż dolny z kołami, co pozwala rozczłonkować wózek, złożyć go i przenieść górę niezależnie. Jak w każdym wózku ważna jest jakość i działanie poszczególnych elementów. Warto zwrócić uwagę na zawieszenie – czy jest na paskach, czy na sprężynie. Gondola powinna być dostatecznie szeroka i głęboka, by dziecku było wygodnie i bezpiecznie. Istotna jest waga gondoli i dodatkowe elementy: kosz na dole, wywietrzniki, okienka.

Najważniejsze cechy gondoli:

  • dla dziecka od narodzin do ok. 6 miesiąca
  • niedostosowany do pozycji siedzącej
  • stosunkowo duży
  • wygodne prowadzenie
  • możliwość odczepienia gondoli i przeniesienia w niej dziecka
  • możliwość złożenia wózka

Wózek spacerowy

Kolejnym klasykiem wśród wózków jest spacerówka, czyli innymi słowy wózek spacerowy. Zasadniczo jest to wózek, w którym dziecko siedzi (przypięte), ale niektóre modele nadają się od urodzenia. To bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych typów. Posiada na ogół różne regulacje, dzięki czemu wózek można dostosować do gabarytów i wygody dziecka, a także modyfikować jego formę na wiele sposobów. Częstą funkcją jest np. zmiana kierunku – dziecko może zarówno patrzeć na rodzica prowadzącego wózek, jak i w kierunku jazdy.

spacerówka rodzaje wózków dziecięcych

Być może spotkaliście się z terminem „parasolka”. Jest to jeden z typów wózka spacerowego, lżejszy, tańszy i łatwy w transporcie. Nazwa ma sugerować proste składanie, jest to więc idealny wózek do wrzucenia do samochodu i np. zabrania ze sobą na wyjazd. Jego wady to mniejsza stabilność i wytrzymałość. To raczej wózek zapasowy.

Najważniejsze cechy spacerówki:

  • odpowiedni czasami nawet od urodzenia
  • uniwersalność i wielofunkcyjność
  • umożliwia wiele modyfikacji
  • dziecko na ogół jest w pozycji siedzącej
  • sprawdza się w miejskich realiach
  • parasolka: lekki, tani, podróżny wózek, ale mniej solidny

Wózek dla dziecka 3w1

Powyższe opisy sugerują, że dziecku potrzebne są w ciągu życia do najmniej dwa wózki. Nic dziwnego, że wielu rodziców stawia więc na wózki wielofunkcyjne, zwłaszcza te występujące w wariancie 3w1. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, ale pamiętajmy, że jakość materiałów i konstrukcji w tym wypadku będzie podwójnie (a nawet potrójnie) ważna, jako że sprzęt będzie eksploatowany z dużą intensywnością.

wózek dla dzieci 3w1

Standardem jest wózek, który może być zarówno gondolą, jak i spacerówką, dzięki odpowiedniemu montażowi części na stelażu. Trzecią opcją często jest fotelik samochodowy, który może posłużyć również do przeniesienia dziecka. Warto przyjrzeć się, czy wszystkie elementy łatwo się wymieniają i zastanowić, czy wszystkie są nam tak naprawdę potrzebne.

Najważniejsze cechy wózka 3w1:

  • dla dziecka od narodzin
  • wielofunkcyjność: gondola, spacerówka, fotelik
  • dostosowany do każdych warunków
  • dużo części i akcesoriów
  • wyższa cena

Wózek dla 2 dzieci

Pora na wózek do zadań specjalnych, a więc taki, który posłuży więcej niż jednemu dziecku. Co więcej, to nie tylko opcja dla bliźniaków, ale i dla dwójki dzieci z niewielką różnicą wieku. W przypadku wózka dla bliźniąt jest to po prostu połączenie dwóch gondoli lub dwóch spacerówek. Warianty tych połączeń również są dwa: albo obok siebie, albo jeden za drugim. Oba człony regulowane są indywidualnie. W przypadku tego wózka wyjątkowo ważne są waga i możliwości składania.

wózek rok po roku

Pewną modyfikację tego rozwiązania stanowi tzw. wózek rok po roku, który na pozór jest połączeniem spacerówki i gondoli. W rzeczywistości na jednym stelażu możemy zaczepić jednocześnie spacerówkę i gondolę. Jak sama nazwa wskazuje jest to więc rozwiązanie dla dwójki dzieci, które dzieli rok różnicy.

Najważniejsze cechy wózka dla 2 dzieci:

  • dostosowany do dzieci w różnym wieku
  • duże rozmiary
  • wielofunkcyjność
  • wiele opcji montażu, w zależności od potrzeb i preferencji

Wózki do biegania

Wózek do biegania to odpowiedź na modę na aktywność fizyczną. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą sobie nieco uatrakcyjnić spacery. Jeśli biegacie, uprawiacie jogging, a nawet jeździcie na rolkach, ten typ wózka może stać się waszym najlepszym wsparciem w połączeniu opieki nad dzieckiem i pielęgnowaniu sportowego hobby.

wózek do biegania rodzaje wózków dziecięcych

Wózek do biegania ma 3 koła, które na ogół są duże i wąskie, przypominające te rowerowe. Charakteryzuje go też opływowy kształt oraz specjalne siedzisko, które chroni dziecko i zapewnia mu komfort przy większej prędkości. Dlatego ważne jest, by był to faktycznie certyfikowany wózek do biegania, a nie jedynie trójkołowa spacerówka – ta nie nadaje się do takich zadań. Warto nadmienić, że dla bezpieczeństwa wózek ten jest przeznaczony dla dzieci siedzących, po 6 miesiącu życia.

Najważniejsze cechy wózka do biegania:

  • dla dzieci w wieku od 6 miesiąca
  • łatwe i lekkie prowadzenie
  • hamulec ręczny
  • dobra redukcja wstrząsów
  • dodatkowe zabezpieczenia
  • duże koła

Rodzaje wózków dziecięcych: który wybrać?

Wiecie już zatem, jakie rodzaje wózków występują w ofercie sklepów i czym się charakteryzują. Pojawia się teraz pytanie: co wybrać?

Do tego potrzebna jest analiza potrzeb i stylu życia. Jeśli nie mamy na stanie kompletnie nic, pewnie najlepszym wyborem będzie solidny wózek 3w1, który (przy dobrym wyborze) załatwi sprawę na kilka lat. Zdarza się jednak, że dostajemy już jakieś wyposażenie w prezencie i wtedy tylko musimy je uzupełnić.

Rodzaje wózków dziecięcych reprezentują przede wszystkim potrzeby rodziców. Istotne aspekty to: gdzie zamierzacie spacerować, czy uprawiacie sport, czy często podróżujecie bądź przemieszczacie się samochodem, czy musicie pokonywać schody, wchodząc do domu.

Poza tym każdy wózek ma być wygodny i trwały. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie inne cechy zwrócić uwagę, przeczytaj wpis o tym, jak wybrać wózek dla dziecka.

5/5 - (4 votes)