Używane wózki dziecięce: porady, jak mądrze oszczędzać

używane wózki dziecięce

Nowe czy używane wózki dziecięce? Które z nich będą lepszym wyborem na pierwszy lub kolejny wózek dla dziecka?

Wózek to chyba najważniejszy, a już na pewno najkosztowniejszy element wyprawki dla niemowlaka. Wielu rodziców, przede wszystkim ci spodziewający się pierwszego dziecka, stawia na rzeczy nowe, prosto ze sklepu, czemu też trudno się dziwić. Wielu z nich nie dopuszcza też opcji zakupu czegokolwiek z drugiej ręki. Do czasu…

Zwykle punktem zwrotnym okazuje się zderzenie z rzeczywistością i odkrycie, ile kosztuje nowy wózek. Wydatek rzędu kilku tysięcy (a nie jest to przecież jedyny wydatek) daje do myślenia. Lepiej kupić tańszy nowy wózek, czy używany w tej samej cenie, za to model z górnej półki? Ile tak naprawdę się zyskuje na kupnie używanego wózka? Tego wszystkiego dowiecie się w tym wpisie.

Używane wózki dziecięce: zalety

Zacznijmy od tego, że używany wózek dla dziecka może mieć mnóstwo zalet. Dlatego warto rozważyć tę możliwość i zdystansować się nieco do stwierdzenia, że dziecko powinno mieć wszystko nowe. Skupmy się raczej na tym, że powinno mieć rzeczy dobrej jakości, niezniszczone, a przede wszystkim wygodne i praktyczne dla rodzica.

Oczywistą zaletą wózków z drugiej ręki jest ich cena. Możemy nabyć wręcz luksusowy sprzęt za połowę jego ceny sklepowej. Co więcej używany wózek wciąż możemy później odsprzedać (zwłaszcza jeśli był to droższy model). Naturalnie, nowy wózek także możecie wystawić na sprzedaż, ale z dużo większą stratą. Bywa, że udaje się odsprzedać wózek z drugiej ręki niemal za cenę nabycia.

Poza tym „używany” nie musi oznaczać „zużyty” (a nawet nie powinien). Jeśli kupujemy wózek od pierwszego właściciela, możemy trafić na sprzęt niemal jak nowy. W końcu wózki, jak zresztą wiele dziecięcych akcesoriów, są używane stosunkowo krótko (np. 2 lata).

Jest też kilka marginalnych zalet. Po pierwsze, jeśli widzisz używany model, który jest w bardzo dobrym stanie, to znak, że masz do czynienia ze sprawdzonym sprzętem dobrej jakości. Po drugie, wózka za kilka tysięcy nie używa się zupełnie bezstresowo 😉

Używane wózki dla dzieci: wady

Przejdźmy na drugą stronę barykady. Używane wózki dziecięce mają też pewne wady, które na pewno należy uwzględnić.

Sprzęt używany, szczególnie używany tak, jak wózek, będzie nosił tego ślady. Jednym to bardziej przeszkadza, innym mniej. Na pewno jednak kupując taki wózek, musimy zwracać uwagę na więcej detali i na wady, których nowy wózek mieć na pewno nie będzie.

Dodatkowo nie możemy tutaj liczyć na ochronę gwarancją ani nawet prawo do zwrotu. Jeśli coś się zepsuje, zostajemy z tym sami i w razie czego ponosimy dodatkowe koszty. Jako rodzice-nowicjusze możemy być też potencjalnie bardziej narażeni na wpadkę przez brak doświadczenia w temacie.

W końcu, załóżmy, że chcemy kupić wózek „jak nowy”, konkretnej firmy, w wymarzonym kolorze i jeszcze, żeby ktoś sprzedawał go w naszej miejscowości, no najdalej w promieniu 10 km. Taki szczęśliwy zbieg okoliczności może po prostu nie mieć miejsca. Kupno używanego wózka wymaga od nabywców elastyczności i skłonności do kompromisów.

Jak wybrać używany wózek?

Przede wszystkim zabierzcie się za zakupy trochę wcześniej. Co chwila pojawiają się nowe ogłoszenia, więc warto mieć margines czasowy, by móc przejrzeć trochę więcej ofert i poczekać ewentualnie na „tę jedyną”. Poza tym dobrze jest się zorientować, co jest, w jakiej cenie.

Po drugie, warto się wybrać do sklepu i pooglądać nowe wózki po to, żeby wiedzieć, czego się szuka. Bez presji możecie porównać różne modele, potem poczytać o nich w Internecie, a następnie zacząć wypatrywać ich na stronach z ogłoszeniami (można ustawić sobie specjalny alert).

Jak już znajdziecie coś, co was interesuje, sprawdźcie dobrze, kim jest sprzedawca (czy nie jest to komis podający się za rodzica, jakie ma opinie). Najlepiej jest skupić się na ofertach, gdzie osobiście można pojechać i obejrzeć wózek przed zakupem. Jeśli to pierwszy właściciel, dowiedzcie się, czy ma dowód zakupu. Dopytajcie o wszystko, co budzi wątpliwości, ewentualnie poproście o dodatkowe zdjęcia.

Na żywo dobrze przyjrzyjcie się kołom (i okolicom), tapicerce (czy można ją wyprać, czy da się usunąć zabrudzenia) oraz na pewno złóżcie i rozłóżcie wózek oraz sprawdźcie mechanizmy regulujące. Możecie negocjować cenę, ale nie popadajcie w skrajną krytykę i czepiajcie się każdej mikro-ryski – w końcu to używany wózek.

Gdzie kupować używane wózki dziecięce?

Cudownie, jeśli akurat nasi znajomi czy ktoś z rodziny chce się pozbyć wózka dziecięcego w dobrym stanie. Wiemy, kto i jak długo go używał, i na pewno czujemy się z takim zakupem trochę lepiej.

Poza tym pozostają nam strony sprzedażowe i inne miejsca z ogłoszeniami oraz komisy – te ostatnie są najmniej polecane, bo najmniej pewne. Przejrzyjcie ogłoszenia z okolicy na Allegro, OLX oraz na grupach typu sprzedam/oddam na Facebooku.

Pamiętajcie, że zwykle trzeba po prostu przejrzeć dostępne aktualnie modele i dopiero kiedy coś nam się podoba, sprawdzić, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Zwracajcie uwagę zwłaszcza na ogłoszenia z hasłami typu „w idealnym stanie”, „prawie jak nowy”. Takie opisy rzecz jasna trzeba weryfikować, ale na ogół sprzedawca chce zwrócić uwagę, że wystawia sprzęt, który naprawdę nosi niewiele śladów użytkowania.

5/5 - (2 votes)