Wózek dziecięcy gondola: cechy, funkcje i wskazówki dla kupujących

wózek dziecięcy gondola

Wózek dziecięcy gondola to model, bez którego nie obędzie się żaden rodzic. Tym bardziej ważne jest, by wybrać taki, który najlepiej będzie odpowiadał na potrzeby. W końcu to sprzęt, który będzie wam towarzyszył od pierwszych chwil razem 😉

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest wózek gondola oraz w jakich wariantach występuje. Dodatkowo zamieściliśmy cenne wskazówki, które pomogą wam wybrać idealną gondolę. Dzięki temu kupując, nie pominiecie rzeczy najważniejszych i nie dacie się omamić chwytami marketingowymi.

Na końcu artykułu znajdziecie też przydatną sekcję z odpowiedziami na często zadawane pytania i wątpliwości dotyczące wózków dostępnych na rynku.

Nie będziemy komentować wielu konkretnych produktów, ale wspomnimy o kilku z nich w formie przykładu. Jeśli natomiast interesuje was ranking najbardziej polecanych gondoli, kliknijcie poniżej:

Wózek dziecięcy gondola: co to takiego?

Zapewne każdy rodzic czy osoba szykująca się do roli rodzica wie już, czym są wózki gondole. Na wszelki wypadek jednak wyjaśnijmy.

Gondola to inaczej wózek głęboki. Składa się ze stelażu z czterema, ewentualnie trzema kołami, gondoli, czyli łóżeczka/kołyski, z zamontowaną budką.

Łatwo się domyślić, że w takim wózku dziecko jest w pozycji leżącej, a więc gondola będzie służyć od pierwszych dni życia do ok. 6 miesiąca. Wydaje się, że to bardzo krótko, ale czy jest jakaś alternatywa dla spacerów? Cóż, nie za bardzo. Jedynym rozwiązaniem jest postawienie na gondolę, którą z czasem można modyfikować – o tym za chwilę.

Do gondoli dołączone mogą być różne akcesoria. Są to między innymi:

  • Materacyk, którym wyłożone jest dno
  • Kosz na zakupy
  • Torba na przybory
  • Folia przeciwdeszczowa
  • Moskitiera
  • Pokrowiec na nóżki
  • Parasolka przeciwsłoneczna

Nie wszystkie wymienione akcesoria będą w zestawie z wózkiem (np. parasolka), ale warto rozważyć dokupienie ich. Nie trzeba tego robić od razu, bo w trakcie użytkowania ocenicie zapotrzebowanie.

Na koniec powiedzmy jeszcze, że gondolę zdejmuje się zazwyczaj ze stelaża. Dzięki temu można ją odstawić, przenieść w niej dziecko, a jeśli jej nie używamy – złożyć i schować. Stelaż też powinien się bez problemu składać.

Przeczytajcie też: Rodzaje wózków dziecięcych

Wózek gondola 1w1, 2w1 czy 3w1?

Pójdźmy o krok dalej. Jak już wspomnieliśmy, gondola służy przede wszystkim przez pierwsze miesiące życia dziecka – do momentu, kiedy maluch zaczyna siadać. Potem zastępuje ją spacerówka.

To oczywiście nie znaczy, że po pół roku musimy kupować kolejny wózek. Obecnie wózki gondole to najczęściej jeden z wariantów wózków wielofunkcyjnych.

Oznacza to, że coraz rzadziej dostaniemy gondolę 1w1 – wózek, który pełni tylko tę funkcję, a potem jego przydatność się kończy. Są to na ogół wózki w stylu retro, bardzo klasyczne, staroświeckie, bez „inteligentnych” stelaży, które możemy składać, przekładać, regulować, odczepiać itd.

wózek gondola 3w1

2w1 oznacza tyle, że jest to wózek gondola ze spacerówką. Kiedy dziecko podrośnie, demontujemy gondolę i na stelażu zaczepiamy siedzisko spacerówki. 3w1 to dodatkowo fotelik samochodowy (ewentualnie nosidło), który dzięki adapterowi możemy założyć na stelaż, a w razie potrzeby zdjąć i wstawić do auta.

Po przeczytaniu tego opisu na pewno nie dziwi was, dlaczego rodzice chętnie wybierają wózki 3w1. Takie modele są rzecz jasna droższe – cena odpowiada w końcu bogatszemu wyposażeniu. Nie znaczy to jednak, że od razu musimy kupować kompletny zestaw.

Zakup można rozłożyć na partie, najpierw kupując tylko gondolę, a potem dokupując spacerówkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gondolę np. odsprzedać. Jeśli mamy taki plan, lepiej będzie postawić na popularną, modną markę, na którą łatwo znajdzie się chętny – typu Cybex.

Jak wybrać idealną gondolę?

Teraz po krótce omówimy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, kupując gondolę. Dzięki poniższym wskazówkom nie zgubicie się w gąszczu reklam i informacji oraz nie pominiecie tego, co naprawdę istotne.

1. Funkcje

Zacznijmy od funkcji gondoli. Pomijamy tu już to, co zostało powiedziane wyżej o wózkach 2w1 i 3w1. Skupmy się na innych detalach, które w przyszłości mogą okazać się istotne.

Zwróć uwagę na wentylację. Gondola powinna mieć regulowane otwory wentylacyjne (np. w dnie), które pozwalają kontrolować temperaturę w wózku. Dodatkowo w budce często zamontowana jest siatka, którą możemy rozsunąć, niekiedy połączona z okienkiem. To bardzo lubiane rozwiązanie, nie tylko przez rodziców, ale i przez leżące na brzuszku maluchy chcące podziwiać świat ze swojej perspektywy 😉

wózek gondola ze stelażem

Takie akcesoria jak kosz na zakupy, folia przeciwdeszczowa czy moskitiera są też standardowe i na pewno przydatne. Niektóre gadżety mogą być w zestawie lub można je dokupić (bo też nie są na ogół pierwszej potrzeby), typu uchwyt na kubek/butelkę. Zwróćcie uwagę, czy gondolę po zdemontowaniu można złożyć, by zajmowała mniej miejsca w domu.

2. Masa

Cały wózek, czyli stelaż z kołami + gondola waży na ogół kilkanaście kilogramów (ok. 13-14 kg). Sama gondola ma zwykle masę ok. 5 kg. Rzadko znajdziemy jakieś wyraźne odstępstwa od tej reguły, ale na pewno znaczne przekroczenie tej orientacyjnej masy będzie na minus, nawet jeśli mamy windę lub mieszkamy na parterze.

Jeśli mieszkacie w bloku bez windy, każdy kilogram będzie miał znaczenie. Warto więc nie bagatelizować tego aspektu, zwłaszcza, że na górę nie wnosimy zazwyczaj jedynie pustego wózka 😉 Trzeba znaleźć kompromis między solidnością a masą.

Aktualnie nowoczesne stelaże są trwałe, a jednocześnie lekkie, bo wyprodukowane z aluminium. Na masę całkowitą mogą wpłynąć też koła i sama gondola.

3. Koła

Koła i zawieszenie to dwa bardzo ważne elementy każdego wózka. Te pierwsze mogą być klasyczne pompowane, jak w wózkach Bebetto Vulcano (klik tutaj) czy Adamex Neonex Alfa (klik tutaj). Innym częstym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem (choć na ogół cięższym) są koła żelowe, jak w Cybex Priam (klik tutaj) czy Joolz Day+ (klik tutaj). Może się też zdarzyć, że koła będą poliuretanowe jak w Adamex Reggio (klik tutaj).

W nowoczesnych wózkach najczęściej mamy do czynienia z zawieszeniem sprężynowym, natomiast zawieszenie paskowe zwykle będzie stosowane w gondolach w stylu retro. Na temat różnic w rodzajach kół i zawieszenia przeczytacie w tym artykule.

Zwróćcie uwagę na dodatkowe kwestie: czy koła łatwo można dokupić i wymienić, czy przednie koła mają blokadę do jazdy prosto, czy wózkiem można bujać i jak działa hamulec.

4. Stelaż

Jak już zostało wspomniane, obecnie producenci wózków zachwalają w swoich produktach lekkie aluminiowe stelaże. Masa stelaża (jako metalowej części) na pewno ma znaczenie. Do tego dochodzą inne kwestie.

Po pierwsze, składanie. Im prościej wózek się składa, tym lepiej, bo oszczędzamy czas, energię i nerwy. Wiele marek reklamuje się hasłem składania za jednym ruchem.

Po drugie, regulacja. Sprawdźcie wszystkie możliwości regulacji (rączki, wysokości, nachylenia), także to, czy jest ona łatwa, czy nic się nie zacina ani nieoczekiwanie nie odpuszcza.

Jeśli mamy do czynienia z wózkiem 2w1 czy 3w1, ten sam stelaż ma nam służyć przez parę ładnych lat – nie tylko 6 miesięcy. Dlatego jego jakość i solidne wykonanie będą kluczowe.

Ważne jest także to, czy łatwo się montuje na nim gondolę lub inne siedzisko oraz czy potrzeba (i czy można) kupić dodatkowy adapter do fotelika samochodowego.

5. Tapicerka

W końcu dochodzimy do tapicerki, która stanowi również jeden z kluczowych elementów składających się na estetykę wózka (drugim elementem jest stelaż). Często spotkamy się z tapicerką chroniącą przed promieniowaniem UV, a jednocześnie komfortową i oddychającą.

wózek dziecięcy gondola cybex priam

Co do koloru, to z jednej strony ciemna gondola szybciej się będzie nagrzewać, z drugiej – w przypadku jasnej łatwiej o zabrudzenia. Wybór można uzależnić od pory, kiedy będziemy korzystać z gondoli. Może się okazać, że te 6 miesięcy przypadnie na okres jesienno-zimowy i lepiej będzie wybrać ciemniejszą tonację. Odwrotnie będzie w przypadku wiosny i lata.

Na pewno plusem jest zdejmowana tapicerka, którą możemy wyprać w pralce. Niektórzy producenci, jak Cybex, proponują bardzo szeroki wybór tapicerek, w różnych wzorach i kolorach, również takie, przy których tworzeniu współpracowali znani projektanci modowi czy celebryci, co oczywiście wpływa na cenę.

Wózek dziecięcy gondola: pytania i odpowiedzi

Dla jakiego dziecka jest gondola?

Gondola jest wózkiem, w którym dziecko leży. To model używany od pierwszych dni życia do 6 miesiąca, kiedy dzieci zaczynają siadać.

Ile kosztuje wózek gondola?

Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od producenta i modelu, ale również od tego, czy mamy do czynienia z wózkiem wielofunkcyjnym. Sama gondola to koszt kilkuset złotych. Kupując nowy, kompletny wózek, na ogół trudno nam będzie nie przekroczyć 1000 zł. Modny Cybex Priam to już koszt powyżej 4000 zł. Ranking gondoli z różnych półek cenowych znajdziecie tutaj.

Ile waży wózek gondola ze stelażem?

Sama gondola na ogół waży ok. 5 kg, natomiast w połączeniu ze stelażem całkowita masa wyniesie prawdopodobnie ok. 13-14 kg.

Czym jest wózek gondola ze spacerówką albo fotelikiem?

Są to tzw. wózki wielofunkcyjne 2w1 lub 3w1. Do uniwersalnego stelaża możemy przypiąć gondolę, a potem zastąpić ją siedziskiem spacerówki. W przypadku wózków 3w1 dodatkowo możemy podczepić nosidełko lub fotelik samochodowy (czasami potrzebny jest adapter). Zwykle poszczególne elementy można kupować osobno i na bieżąco modyfikować wózek w zależności od potrzeb.

Czy istnieje wózek dziecięcy gondola do biegania?

Wózki do biegania muszą mieć specjalny certyfikat poświadczający bezpieczeństwo korzystania z nich w ten sposób. Istnieją wózki 2w1 czy 3w1, które mają koła i zawieszenie dostosowane do biegania oraz umożliwiają zamontowanie gondoli. Wybierając takie zastosowanie, pamiętajcie o komforcie malucha. Przykładami takich modeli są Thule Urban Glide czy Baby Jogger Summit 3x.

Wózek głęboki a gondola – czy jest jakaś różnica?

Nie, wózek głęboki to inna nazwa wózka gondoli. Mówimy tu o modelu, w którym dziecko leży.

Czy istnieje gondola do roweru?

Istnieją tzw. przyczepki rowerowe, które przeznaczone są zwykle dla dzieci siedzących. Są na rynku modele, które umożliwiają wmontowanie do przyczepki fotelika samochodowego i przewożenie mniejszego dziecka, np. Qeridoo Sportrex.

5/5 - (2 votes)