Wózek sportowy dla dziecka: funkcje, akcesoria i najlepsze marki

wózek sportowy dla dziecka

Wózek sportowy dla dziecka to produkt pierwszej potrzeby, jeśli rodzice oddają się regularnemu wysiłkowi fizycznemu i lubią aktywnie spędzać czas wolny. Dzisiejsze wózki tego typu łączą wiele funkcji i służą nie tylko do biegania. Dzięki temu dzieci mogą towarzyszyć nam nie tylko w czasie szybszych spacerów, ale i wycieczek rowerowych czy szusowania po zimowych stokach.

Warto wiedzieć, jakie wózki sportowe są dostępne na rynku, jakie marki je produkują, ile kosztują i jakie akcesoria można do nich dokupić. To wszystko znajdziecie w dzisiejszym wpisie, w którym wyjaśniamy, czym jest wózek sportowy i do czego może nam posłużyć.

Dowiecie się ponadto, jak wybrać wózek sportowy w zależności od potrzeb i co powinien mieć, by spełnić w 100% wasze oczekiwania. Miłej lektury!

Czym jest wózek sportowy?

Wózek sportowy odznacza się nie tylko sportowym designem. Jest to sprzęt, który pozwala rodzicom i ich małym dzieciom na wspólne uprawianie sportu w terenie, nawet tym bardziej wymagającym. Od joggingu, przez jazdę na rowerze, po narciarstwo.

Wózki sportowe nazywane są najczęściej wózkami do biegania, ewentualnie przyczepkami rowerowymi, jeśli pełnią taką funkcję. Charakteryzują je pewne cechy, dzięki którym wózek możemy wykorzystać właśnie podczas uprawiania sportu, a więc przede wszystkim przy większej prędkości.

Tego rodzaju wózki powinny mieć odpowiedni certyfikat, który potwierdza ich przeznaczenie. Certyfikat to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu związanego z doskonałą amortyzacją. Dzięki temu możemy biegać lub jeździć na rowerze w lesie, a wstrząsy zostają zniwelowane. Wózek nie ma prawa się wywrócić, a dziecko powinno być całkowicie bezpieczne nawet przy ostrzejszym hamowaniu.

Obowiązkowo siedzisko wyposażone jest w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Ponadto wózek prowadzony przed sobą możemy łatwo zatrzymać dzięki hamulcowi ręcznemu. Opaska na rękę przymocowana do rączki daje nam pewność, że nie stracimy kontroli nad wózkiem.

Jako że mamy do czynienia z wózkiem sportowym, zwykle będzie on wyposażony w dodatkowe przydatne gadżety, jak uchwyt na bidon czy na smartfon. Możemy dokupić do niego akcesoria, które poszerzają jego funkcje, co zilustrujemy już za chwilę.

Większość sportowych wózków przeznaczonych jest dla dzieci, które samodzielnie siedzą, a więc od 6 miesiąca życia. Niektóre modele pozwalają jednak na stworzenie bezpiecznego wariantu również dla młodszych maluchów.

Wózek sportowy: funkcje

Przyjrzyjmy się teraz ofercie wózków sportowych poprzez podział na ich najważniejsze funkcje. Wyjaśnimy, które modele wózków sportowych nadają się do uprawiania konkretnych dyscyplin oraz jakie akcesoria można do nich dokupić.

1. Jogging

Główną funkcją wózków sportowych jest oczywiście umożliwienie uprawiania joggingu. Najczęściej pchamy przed sobą wózek, który przypomina tradycyjną spacerówkę. To, co go wyróżnia, to trzy spore koła, przypominające te rowerowe, z których przednie zwykle jest wysunięte do przodu. Przy rączce znajduje się hamulec i opaska na rękę.

Wybrane modele wózków biegowych zrecenzowaliśmy w tym wpisie. W szczególności polecamy Cybex Avi i Thule Urban Glide, które odznaczają się wysoką jakością wykonania, wygodą i atrakcyjnym designem. W przypadku wózka Thule możemy dokupić gondolę (klik) i przekształcić go w praktyczny model 2w1. Na Cybex Avi natomiast możemy zamontować fotelik samochodowy.

Jeśli natomiast chcemy, by wózek miał szerszy zakres funkcji, powinniśmy się skoncentrować na modelach, które określane są często mianem przyczepek. Po wstawieniu odpowiedniego przedniego koła przyczepka zamienia się w wózek sportowy do joggingu.

wózek biegowy cybex

W tej kategorii szczególnie polecamy modele Thule Chariot Cross i Cybex Zeno. Za chwilę omówimy dostępne akcesoria, które rozszerzają ich funkcje. Dodatkowo Cybex Zeno posiada wariant z pasem, który zakładamy w talii, dzięki czemu biegniemy, ciągnąc wózek, jak na zdjęciu wyżej. Zestaw z pasem znajdziecie tutaj.

2. Rower

Wspomniane przyczepki rowerowe za pomocą montowanego dyszla możemy podczepić do roweru. Są one bezpieczne, komfortowe i zwykle wielofunkcyjne. Z łatwością przekształcimy je w zwrotną spacerówkę lub wózek do biegania.

Ranking najlepszych przyczepek rowerowych znajdziecie tutaj. Szczególnie polecamy producenta Qeridoo i jego modele Kidgoo i Sportrex. Mają bogate wyposażenie i cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Będą idealne dla jednego dziecka lub dwójki, a co więcej umożliwiają wmontowanie fotelika samochodowego. Dzięki temu podróżować w nich może nawet maluch poniżej 6 miesięcy.

wózek biegowy przyczepka

Wspomniany już Cybex Zeno wymaga dokupienia dyszla rowerowego (jeśli wózek mamy w wersji podstawowej, czasami dostępny jest z dołączonym zestawem rowerowym). Zestaw rowerowy do Cybex Zeno znajdziecie tutaj. Natomiast do Thule Chariot dokupujemy oddzielnie koło do joggingu.

3. Narty

Trzecia możliwość, jaką daje nam wózek sportowy, to jazda na nartach. Doczepiane płozy pozwalają nie tylko na wygodne przemieszczanie się po śniegu, ale też na uprawianie sportu. Szczególnie zadowoleni powinni być wielbiciele narciarstwa biegowego, ale z wózkiem możemy też zjeżdżać po łagodnych stokach.

Przejdźmy do konkretnych modeli. Do wózka Cybex Zeno możemy dokupić dyszel, który mocujemy do pasa, oraz płozy. Zestaw jest odpowiedni do biegów narciarskich. Porównajcie jego ceny tutaj.

wózek sportowy zestaw narciarski

Tak samo do wspomnianego już nie raz wózka Thule Chariot możemy dokupić Skiing Kit. W jego skład wchodzą płozy, podwójny dyszel i pas. Porównajcie ceny tutaj.

Zestaw narciarski posiada również przyczepka marki Burley, zrecenzowana w naszym rankingu. Przypomina ten od marki Thule: podwójny dyszel z pasem i płozy. Porównajcie ceny tutaj.

Jak wybrać wózek sportowy?

Wybór wózka sportowego w pierwszej kolejności będzie podyktowany potrzebami. Jeśli planujemy wykorzystać go tylko do biegania, wachlarz możliwości się poszerza. To daje nam również szansę na to, by wybrać model dostosowany do naszego budżetu lub nawet nabyć wózek używany w dobrym stanie.

W przypadku wózka używanego, zwracajmy szczególną uwagę na to, jak bardzo był eksploatowany. Ktoś mógł używać go bardzo intensywnie na nierównym terenie, ale mógł też korzystać z niego okazjonalnie lub tylko podczas zwykłych spacerów. Sprawne koła, amortyzatory i hamulce będą najważniejszymi elementami, na których zużycie powinniśmy zwrócić uwagę.

Na rynku wtórnym dostępne są wózki i przyczepki, choć nie zawsze znajdziemy to, czego szukamy. Gorzej będzie z dodatkowymi zestawami dedykowanymi poszczególnym modelom. Mało prawdopodobne, że dokupimy np. używane płozy narciarskie.

Kiedy kupujemy przyczepkę rowerową, warto zastanowić się, czy nie będzie lepiej postawić na model dla dwójki dzieci. Jeśli drugie jest w drodze lub na razie jest po prostu za małe na korzystanie z niej, w niedalekiej przyszłości to się zmieni. A wtedy przyczepka doskonale rozwiązuje kwestię rodzinnych wycieczek rowerowych.

Pamiętajmy, że sportowy wózek powinien być opatrzony specjalnym certyfikatem. Warto również, żeby nie był ciężki, miał torbę na zakupy i zdejmowaną tapicerkę, którą można uprać w pralce. Ponieważ wózki tego typu nastawione są na wygodę, niwelowanie wstrząsów i bezpieczeństwo, powinny spełniać oczekiwania rodziców także w zakresie codziennego użytkowania.

Mamy nadzieję, że ten wpis rozjaśnił możliwości, jakie daje rodzicom wózek sportowy. Taki sprzęt może zachęcić nas do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem, a na pewno sprawić, że nie będziemy musieli rezygnować z naszych ulubionych sportowych hobby.

5/5 - (1 vote)