Wraz z rosnącą popularnością prowadzenia aktywnego trybu życia rodzice coraz częściej dobierają akcesoria dla swoich pociech tak, by nawet małe dziecko mogło uczestniczyć we wspólnym uprawianiu sportu. Wózki biegowe to dla nich naturalny wybór, podyktowany wygodą i potrzebą.
Wózek biegowy może z powodzeniem zastąpić klasyczną spacerówkę, a ponadto nierzadko posiada wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają dostosować go do innych sportów, nie tylko joggingu.
Poniżej zamieszczone zostały wszystkie niezbędne informacje dotyczące wózków do biegania. Wyjaśniliśmy, czym się charakteryzują i jakie wymogi muszą spełniać, by zapewnić bezpieczne użytkowanie.
Dowiecie się również, jakie są wiodące marki wózków jedno- i dwuosobowych oraz przyczepek. Na koniec wyjaśnimy, czy warto kupić używany wózek biegowy i jak wygląda eksploatacja takiego sprzętu. Miłej lektury!
Wózki biegowe, czyli jakie?
Czy wózek biegowy to po prostu spacerówka z dobrą amortyzacją i trzema kołami? Otóż niezupełnie. Spacerówka bowiem nie może zastąpić wózka do biegania, jeśli w jej funkcje nie jest wpisane takie przeznaczenie. Nie szukajmy więc tańszego zamiennika w postaci czegoś, co na oko przypomina wózek do biegania.
Wózek biegowy to specjalny wózek posiadający odpowiedni certyfikat i homologacje, dzięki czemu mamy pewność, że jest odpowiedni do sportowego wykorzystania. Dziecko jest nie tylko bezpieczne, ale i czuje się komfortowo, a wózek nawet przy większych prędkościach redukuje wstrząsy i dobrze się prowadzi.
Najczęściej faktycznie mamy do czynienia z wózkiem przypominającym formą spacerówkę, który ma trzy spore koła (ewentualnie dwa tylne mogą być innej wielkości niż przednie). Poza tym może posiadać dodatkowe akcesoria, o czym za chwilę.
Istnieją jednak też takie wózki biegowe, które wyglądają zupełnie inaczej niż spacerówka i najczęściej pełnią wówczas jeszcze inne funkcje, np. przyczepki rowerowej.
Większość wózków biegowych przeznaczonych jest dla dzieci od 6 miesiąca życia, a konkretniej takich, które samodzielnie siedzą. Istnieją jednak warianty, które pozwalają na korzystanie z takiego wózka wcześniej – do tego też jeszcze wrócimy.
Cechy wózka biegowego
Wózek biegowy opatrzony certyfikatem ma pewne cechy szczególne. Dla uporządkowania podzieliliśmy je na cztery grupy:
Koła
Wózek do biegania ma trzy koła: dwa z tyłu i jedno z przodu. W niektórych modelach koło przednie jest nieco mniejsze od tylnych, ale tak czy inaczej wszystkie są dość spore. Pompowane, ze szprychami, przypominają najczęściej koła rowerowe. Tylne koła na ogół mają szeroki rozstaw i potrafią być nieco nachylone, by nie utrudniać biegu. Natomiast przednie koło jest wyraźnie wysunięte do przodu.
Amortyzacja
Amortyzatory to najważniejszy element wózka biegowego. To właśnie dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań, niekiedy charakterystycznych dla danego producenta, wstrząsy są niwelowane nawet przy dużej prędkości na nierównym terenie. Innowacyjne amortyzatory powodują, że wózek jednocześnie pozostaje lekki. Niekiedy producenci stosują dodatkowe „bajery”, by wspomóc amortyzację.
Bezpieczeństwo
Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego w wózku biegowym istotne jest bezpieczeństwo. 5-punktowe pasy przy siedzisku to absolutny standard. Poza tym wózek często wyposażony jest w hamulec ręczny, który pozwala szybko się zatrzymać, a także opaskę na rękę, dzięki czemu wózek nie wymsknie się z ręki i nie ucieknie.
Akcesoria
Wózki do biegania często są wyposażone w dodatkowe akcesoria, które zachęcają biegających rodziców do kupna. Uchwyt na bidon z wodą czy na smartfon to tylko niektóre z nich. Bardziej zaawansowane akcesoria jak końcówka zamieniająca wózek w przyczepkę czy płozy do jazdy na śniegu możemy dokupić oddzielnie.
Reasumując, wózek do biegania jest wygodną, bardzo dobrze zamortyzowaną spacerówką, która pozwala rodzicom pogodzić uprawianie sportu ze spacerem z dzieckiem. Ponieważ może zastąpić wózek spacerowy, przy wyborze warto zwracać uwagę na inne elementy jak daszek z filtrem UV i przestrzeń na zakupy.
Najlepsze wózki biegowe jedno- i dwuosobowe
Zobaczmy teraz, jakie są wiodące marki producentów wózków biegowych. Skoncentrowaliśmy się na trzech, które pozytywnie się wyróżniają na tle innych. Szczegółowe recenzje wszystkich najbardziej popularnych wózków biegowych możecie przeczytać tutaj.
1. Thule
Thule to skandynawska marka, która zdecydowanie wiedzie prym w kategorii wózków sportowych. Odznacza się doskonałą jakością wykonania i praktycznymi rozwiązaniami, a także przyjemnym, nowoczesnym designem. To wszystko jednak ma swoją cenę – wózki Thule to górna półka cenowa.
Klasyczny wózek biegowy tej marki to model Urban Glide. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli interesują nas rozwiązania typu 2w1. Do wózka bowiem można przymocować gondolę, dzięki czemu korzystamy z niego już od pierwszych dni życia. Porównajcie ceny tutaj.
Jeśli natomiast szukamy wózka, który będzie pełnił również funkcję przyczepki rowerowej, szukajmy wśród modeli Chariot, które występują w różnych wariantach. Możemy dokupić do niego również płozy na zimę. Porównajcie ceny tutaj. Wszystkie wspomniane wózki występują w wersji jedno- i dwuosobowej.
2. Cybex
Cybex to jedna z najbardziej znanych marek wózków, kojarząca się z raczej wygórowanymi cenami. „Raczej”, ponieważ wózek biegowy Cybex wypada pod tym względem całkiem przyzwoicie. Tym bardziej warto mieć go na uwadze, szczególnie że wzornictwo i jakość są na najwyższym poziomie.
Cybex Avi to nowocześnie wyglądający, lekki i funkcjonalny wózek do biegania. W Polsce reklamuje go ochoczo Anna Lewandowska. Słusznie, bo nie ma się czego przyczepić: posiada wszystkie zalety idealnej spacerówki, a przy tym idealnie sprawdza się podczas joggingu. Porównajcie ceny tutaj.
Bardziej zaawansowanym pod względem sportów modelem jest Cybex Zeno, który oprócz wózka biegowego może pełnić funkcję przyczepki rowerowej i wózka z płozami. Co więcej, dyszel przyczepki można przyczepić sobie do talii za pomocą opaski, by ciągnąć wózek, zamiast go pchać. Porównajcie ceny tutaj.
3. Baby Jogger
Trzecia marka, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę, to Baby Jogger. Jak sama nazwa wskazuje, producent specjalizuje się w wózkach biegowych. Szczególnie wart uwagi jest wszechstronny model Summit X3.
To nie tylko dobrej jakości, bezpieczny i wygodny wózek do biegania. Jest to wózek 3w1 w pełnym tego słowa znaczeniu. Możemy zatem zamontować gondolę lub fotelik samochodowy. Dzięki temu sprzęt posłuży nam od początku życia dziecka i w zasadzie wystarczy nam na cały okres wożenia w wózku. Porównajcie ceny tutaj.
Wózek biegowy przyczepka: czym się wyróżnia?
Zasadniczo, wózki biegowe możemy podzielić na dwie podgrupy: te, które są bliższe spacerówkom, i te, które są również przyczepkami.
Idealna przyczepka rowerowa powinna właściwie móc pełnić funkcję wózka biegowego i spacerówki. A to dlatego, że przednie koło zazwyczaj jest wymienne. Na jego miejscu możemy zamontować dyszel i w ten sposób podczepić kabinę do roweru. Niekiedy można zamontować z przodu dwa mniejsze kółka – wówczas wózek jest zwykłą spacerówką.
Na ogół przyczepki są dość niskie, a dziecko siedzi w nich jakby głębiej. Dodatkowo otaczają je ścianki kabiny. Najczęściej takie wózki przeznaczone są dla dzieci siedzących, od 6 miesiąca życia. Pełne zestawienie przyczepek z recenzjami znajdziecie tutaj.
Są jednak wyjątki. Polecamy szczególnie waszej uwadze wózki-przyczepki marki Queridoo, np. model Sportrex (porównajcie ceny tutaj) lub Kidgoo (porównajcie ceny tutaj). Są zgrabne, mają wiele akcesoriów i łatwo je przekształcić. Co więcej, można wmontować do środka fotelik samochodowy tej samej marki i w ten sposób z przyczepki skorzysta także mniejszy bobas.
Wózek biegowy używany: czy warto?
Wózki biegowe to mimo wszystko nadal dość wąska kategoria. Ponieważ produkty te odznaczają się szczególnymi cechami, ich cena zwykle jest nieco wyższa. Trudno będzie nam znaleźć coś z niższej półki. Zresztą w tym wypadku wyjątkowo powinno nam zależeć na jakości, by wózek w biegu nie zrobił nam przykrej niespodzianki.
Rodzi się zatem pytanie, czy warto kupić wózek biegowy używany. Nasze ogólne rozważania na temat kupna używanych wózków przeczytacie tutaj. Uzupełnijmy je o dodatkowe uwagi.
Z jednej strony cena wózka biegowego przemawia za tym, żeby poszukać tego samego modelu z drugiej ręki. Z drugiej natomiast musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taki wózek jest zupełnie inaczej eksploatowany, a aktywny użytkownik dużo częściej naraża go na uszkodzenia.
Przedstawione modele wózków biegowych odznaczają się wysoką jakością wykonania, od kół, przez amortyzatory po tapicerkę. Zasadniczo powinny przetrwać więcej niż zwykła spacerówka. Poza tym nie każdy właściciel wózka biegowego sumiennie korzystał z tej funkcji. Niektórzy chcieli się być może zmotywować, a tak naprawdę nie zużywali go w maksymalnym stopniu.
Konkluzja jest taka, że warto kupić używany wózek biegowy, jeśli jest w dobrym stanie. Nie warto chodzić na ustępstwa. Na plamę na tapicerce można coś zaradzić, ale sprawne hamulce, nienaganne amortyzatory i koła, które jeszcze mogą posłużyć to fundamentalne kwestie. Od tego zależy nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.
Ponieważ producenci wózków do biegania to pożądane na rynku wtórnym marki, a moda na aktywne spacery z dzieckiem jest coraz bardziej popularna, mamy szansę korzystnie odsprzedać zarówno wózek ze sklepu, jak i używany, o który dbaliśmy.
Mamy nadzieję, że te wpis rozwiał wasze wątpliwości odnośnie wózków biegowych. Zachęcamy do zajrzenia do innych wpisów na blogu Młodziaki.pl!